Okul

18 Mart Şehitler Günü İle İlgili Kompozisyon

Çanakkale zaferi, Türk milletinin en büyük kahramanlık gösterdikleri zaferlerden biridir. Düşmanlar boğazı geçerek İstanbul’u alma planı yapmıştı, Türk ordusu canını ortaya koyarak savaşa katıldı. Askerlerimiz gösterdiği kahramanlık sayesinde ülkemiz düşman işgaline karşı direnmiş, büyük mücadele sayesinde kurtulmuştur. Askerlerimiz bu savaşta silahların sadece savaşı kazanmak için yeterli olmadığını göstermektedir. Türk insanı gerektiğinde vatanı için canını verir. Gösterdiği kahramanlık ise tarihin altın sayfalarına 18 Mart Şehitler Günü olarak yazılmıştır.

Düşman askerleri Türk milletinin içindeki iman ve inancın ne denli büyük olduğunu bilememiştir. Canlarını vatan topraklarını korumak adına severek vereceklerini tahmin etmediler. Karşılaştıkları düşmanlar gibi kaçıp gideceklerini düşünen askerlerin beklediği olmadı. Askerlerimiz, tam donanımlı düşmana karşı eksik zayıf bir şekilde çıktı. Birbirlerine kilitlenen Mehmetçik dağları yerinden oynattı. Düşman gemisinin Çanakkale boğazından geçmesini önlemiştir. Zafer yalnızca toprak kazanmak değil namusuna vatanına sahip olmaktı.

Bizler için canlarını severek veren atalarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkmalıyız. Fakat bizler için hiçbir fedakarlık onların yaptığı iyiliklere eşdeğer olmaz. Yapılan iyilikleri unutmamak adına her yıl 18 Mart Şehitleri Anma Gününde bir araya gelerek saygıyla anıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu