Okul

Tüketiciyi Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon

İnsan olarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir çok ürüne ihtiyaç duyarız. Yaşamsal faaliyetlerimizin devamında gerekli olan ihtiyaçlara yönelik haksızlıklara uğrayabiliriz. İsteklerimizin karşılanması için sürekli bir şeyler satın alırız. Bu bizi tüketici yapar. İnsanlar hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılamak adına harcadığı paranın karşılığını bekler. Haklar insanların mağdur olmasını önlemeye yöneliktir.

Tüketici hakları alışverişte alıcının hakkını korumaktadır. Haksızlıklar ve yalan yanlış bilgilerin önüne geçilmesi isteniyor. Her yıl 15-21 Mart tarihinde kutlanan ve tüketicinin sahip olduğu haklar önemlidir. Tüketiciyi koruma haftası evrenseldir ve haklar bulunur. Tüketici temel gereksinimlerini bilerek hareket eder. Haksızlık karşısında nasıl davranacağını en iyi şekilde bilir. Aldığı mal ve hizmete dair bilgi sahibi olmak kazanç sağlar. Satıcı ve alıcı arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için haklarımızı bilmeliyiz. Haksızlıklara rağmen tüketici mahkemeleri hizmet vermektedir.

Haksız mal satışlarından kazanç sağlamayı düşünen satıcılara karşı haklarımızdır. İnsanların sağlıklı, güvenli bir şekilde alışveriş yaparak aldıkları ürünlerden faydalanmalarını sağlarlar. Bunların yanı sıra her tüketici ekonomik çıkarlarını korunmasına yönelik hareket eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu