Teknoloji

4G Teknolojisi Nedir? Neler Yapılabilir

Teknoloji dünyasındaki kar payı her geçen gün yükselmesi büyük yatırımcıların yatırımlarının yapılması sağlanıyor. 3G teknoloji ile henüz yeni tanışmışken dünya 4G teknolojisini kullanmaya başladı. Yakın zamanda ülkemize gelecek olan 4G teknolojisi sayesinde internet hızında inanılmaz artış gözlemlenmektedir. Kablosuz bir şekilde internete bağlanma hızlı veri aktarımı sağlanmaktadır. İnternet kullanıcıları 8mbit internete doğru ilerledi. Yakın zamanda daha üst veri aktarımı gerçekleşerek veri alışverişi sağlanacaktır.

4G Nedir?
İlk olarak ses aktarım özelliği ile 2G sistem geliştirildi, 1998 yılında 3G piyasaya çıktı. Veri aktarımında kar payının ve akıllı telefonların gelişimi 4G’nin gelişmesini sağladı. Avrupa, 2004 yılında 3G teknolojisi ile tanışmasından sonra Japon şirketler 4G’nin gelişmesinde alt yapı hazırlığına başladı. Ülkemizde 3G’ye geçiş 2009 yılında yapıldı kısa zamanda yaygınlaştı. Akıllı telefonlar için bir çok özelliğin aktif olarak kullanımı sağlamıştır.

4G teknolojisi kablosuz alanlarda yüksek internet hızına sahip olmasında etki sağlar. Bugün kullanılan internet hizmeti mobil alanda yüksek aktarım sayesine video ve TV kanallarında yayın yapma özelliği sağlandı. Hızla gelişmesi sonucunda 4G yüksek çözünürlüğü desteklemiştir. 3G modelinin üst modeli olmasına rağmen cep telefonlarında 100mbit, bilgisayarlarda 1gbit internet hızını hedefleyen teknolojidir.

Amerika’da yapılan 4G testleri doğrultusunda LTE’nin hızı oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Teknoloji için alt yapı çalışmalarının maliyeti yüksek olmaktadır. Turkcell 4G geliştirmesi için alt yapı hazırlıklarını yaparak hizmete getirmeyi planlıyor.

ADSL kablolu ve kablosuz internetin yerini 4G gelişmesi sonucunda alabileceği görülmektedir. Masraflı ve zahmetli olmasına rağmen yapılacak olan yenilikler sayesinde yüksek hızda internet sunulacaktır. Ucuz ve kaliteli internetin adresi olacak 4G’ye geçiş yapmamız 2016 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir. Teknoloji şirketlerinin yapacağı yatırım ve alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi sayesinde sağlanabilir olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu