Okul

Sıcak Hava Balonu Nedir? Nasıl Uçar?

Tarihte ilk uçabilen uçaklar olmamıştır, hepimizin merak ettiği gibi uçanlar aslında sıcak hava balonları oldu. İnsanlar ilk defa balonların içerisinde havadan daha hafif olan sıcak hava koymaları sonucunda yükseldiklerini gözlemlediler. Hava taşımacılığı yapabileceklerini gözlemlediler. Bunun için yüzlerce kg ağırlığın kaldırabilmesi için devasal balonlar kullanıldı.

Fransız Etienne ve Joseph Montogolfier kardeşler tarafından fark edildi. İpekten yapılan bir balonunu sıcak havayla dolu olmasından sonra serbest bırakılması onun yükselmesini sağladı. Araştırmalarını deneyler yaparak 5 Haziran 1783’te ilk sıcak hava balonunun icadını yaptılar. İnsanın uçurduğu ilk balon 2,5km yol mesafe katletmiştir. Balonların yükselmesi ve uçması kolaylık sağlıyordu ama teknik olarak yönlendirilmesi de gerekli görüldü. Bugün balonları uçurmak için ayrıca sıcak balon havaları ve rüzgarın etkisi kullanılır olmuştur.

Sıcak hava balonlarının çalışması oldukça basittir. Sıcak hava ısınması sonucunda yükselir. Günümüzde balonlarda aynı şekilde yükseliş sağlamaktadır. Balonlar yanmaz kumaşlardan yapılarak içi sıcak hava il doldurulur. Yolcular uçmak için sepetin içine girerek gaz ile ateşlenerek havanın ısıtılması sağlanır. Havanın ısıtılmasına bağlı olarak yükseliş sağlamaktadır. Ateş sürekli ve kısa mesafeli olarak verilerek yükselmesi sağlanır.

Balon alçalması istendiği takdirde tepedeki delikler iplerle açılarak sıcak havanın serbest kalması sağlanıyor. Yavaş bir şekilde aşağıya inerek sağlıklı şekilde gezi turu sağlanmış oluyor.

Balonların ileri geri gitmesi için rüzgar kullanılıyor. Atmosferin belirli noktalarında rüzgar esiş yönleri farklı olmaktadır. alçalması sonucunda gitmek istediği yöne doğru hareket eder, yükselmesi ise başka bir yöne doğru hareket etmesini sağlamaktadır.

Sıcak hava balonlarını eğitim alan pilotlar tarafından sağlanmaktadır. Olasılı bir tehlike sonucunda müdahale etme ve kişilerin can güvenliğini sağlaması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu