Okul

Ben Franklin Etkisi Nedir

Ben Fraklin etkisi, toplumsal olarak ilişkileri güçlendiren ve insanların barışçıl yaşamasına temel sağlar. Hoşlanmadığınız birisine karşı yapacağınız iyilik, bize olan olumsuz düşüncelerin yok olmasına sebep olur, kişiye karşı iyi görünüşlü sempati gösterilir, kişiler iyilik eğilimli durumlar gösterir. Ben Franklin etkisini incelediğimiz zaman insanlara iyilik yapıp onlarında bize yapmasına temel sağlayabiliriz.

Bizden hoşlanmayalım bir insana karşı yapacağımız ufak bir iyilik olduğu durumda hakkımızdaki düşünceler değişir. Hoşlanmadığımız insanlar zamanla daha yakınlarımızda olup bizim kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Kişilerin hoşgörülü davranarak yardımlaşması sonucunda insanlara iyilik sağlanır. Birisine yardım ettiysek, bizim onu sevdiğimizi düşünür, sevdiği için yardım ettiği düşüncesi insanların kafasına yerleşir. İnsanların birbirleri ile iletişim içinde olması için bilişsel çelişki; kişilerin davranış ve düşünceleri uyum içerisinde olma halini gösterir. İyilik yapıldığı takdirde o kişiye karşı olumsuz düşünceler düşünülemez.

Kişiye benzer bir şekilde yardım ettiğimiz durumda, kişinin bize karşı olan duygu ve düşüncelerinde değişiklik yaratacaktır. Tam tersi yapıldığı takdirde iyi düşünceler yerini kötü düşüncelere bırakacaktır.

Etkinin bulunuşu 17 Ocak 1076 yılında Baston’da doğan ve on yedi çocuğu olan sabun ve mum imalatçısının oğlu Benjamin Franklin tarafından tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu