Okul

Aç Gözlü Olmak Deyiminin Anlamı

İsteklerimiz ve nefislerimize daima hakim olmamız gerekmektedir. Toplum içinde bir kesim insanlar asla isteklerine ve nefislerini kontrol edemediklerinden dolayı her zaman daha fazlasını ister. İnsanların isteklerinin artması sonucunda asla doyum sağlayamazlar. İsteklerinin artması sebebi ile halk arasında onlara “aç gözlü” deyimi kullanarak tabir edilir.

Aç gözlü olmak; sahip olduklarından daha fazlasını istemek, doymak bilmeyen, ihtiyacından fazlasını istemek. Bunların birleşimi sonucunda aç gözlü deyiminin açıklaması ortaya çıkmaktadır. Bir insan aç gözlü olduğu sürece daha fazlasını kazanmak için sizden bir şeyler çalabilirler. Su altından iş yürütmek atasözünde de anlaşıldığı gibi başkalarının haklarını gasp ederek onları kendilerine ayırırlar. İstekleri fazla olmasından dolayı zamanları çok daha zor geçer.

Aç gözlü bir insandan dost olur mu olmaz. İstekleri bitmek bilmediği gibi isteğine ulaşmak için sizi yarı yolda bırakması an meselesidir. Bir insanın sahip olduklarına şükrederek daha fazlasını istememesi gerekmektedir. Elindekilerle yetinmek onlara yol gösterecektir. Doğru bir şekilde değerleri bilerek öyle hareket etmeleri gerekir. Elimizdekiler bize yeteceğinden daha fazlasını istiyorsak eğer daha çok çalışılması gerektiğini de kabul etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu