Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında hal ve hareketlerimize çok dikkat etmeliyiz. Bilmeyerekten yapacağımız durumlar orucumuzun bozulmasına neden olarak kefalet orucu tutulması gerektirebilir. Bunlara karşı çeşitli önlemler alarak olumsuzlukları önlemeliyiz. Halk arasında bir çok kez tokalaşırız, merhaba demek içinde öpüştüğümüz olur. Öpüşmenin oruçtaki yeri nedir bunları bilmeliyiz.

Hanımını öpmek, elle tutmak yada sırtını okşamak gibi durumlar kişinin orucunu bozmamaktadır. İnsanlar nefsine hakim olduğu sürece herhangi bir sakıncası yoktur. Zira meni gelecek durumda olması ihtimaline karşı herhangi bir şekilde öpülmemeli ve yaklaşılmamalıdır. Karı koca birbirlerine sarılırken mekruh olmaları herhangi bir sakınca yaratmamaktadır. Kişilerin kendilerine sahip olduğu durumlarda herhangi sakıncası olmadığını görebiliriz.

Sevdiği bir insanın ağzından öpmek tükürüğünün kendisine geçmesi durumunda orucunuzu bozmaktadır. İslam’da tensel olarak temasa geçilmesi yanlış davranış olarak uzak durulmalıdır. Öpmek ve öpüşmek orucunuzu bozabilir. Bu tür davranışlara karşı çok daha dikkatli olmalıyız.

Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz oruçlu olduğumuz zaman hanımlarından birisinin elini öpmüştür.

Başka bir rivayete göre oruçlu iken mübaşerette bulunurdu. Hepimizden çok nefsine hakim olmaktaydı.

Ramazan ayını çok daha güzel geçirmek için bazı unsurlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Herhangi bir sorunun yaşanmaması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz