Oruç Tutmanın Faydaları

İbadetler arasında Ramazan ayı, 11 ayın sultanı olarak kabul edilerek farz olan herkesin tutarak ibadetini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Oruç tutarak ibadetimizi yerine getirirken aynı zaman vücut sağlığımızı koruyarak nefsimize hakim olmayı öğreniriz. Orucun bilinmeyen faydalarından bahsederek yaşamımızdaki önemini daha iyi anlayacağız.

Oruç tutmak fazla yemek yememizi önleyerek vücudumuzun dengede olmasını sağlamaktadır. Sağlık problemleri olan kişiler için nefislerini terbiye ederek abur cubur dan uzaklaşıyorlar. Sağlıklı beslenmeyi öğrenerek acıktığı zaman tüketmeyi öğreniyorlar.

Kalp ve damar sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Vücudun bölümlerine fazladan kan gitmesini sağlayarak kanın plaklaşmasını önlemektedir.

Orucun tutulması ile ibadet sayesinde insanların ruh sağlığı gelişiyor. Beyinde endorfinlerin salımını sağlayarak insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Oruç tutan kişilerde stres, depresyon gibi fiziksel ve zihinsel açıdan insanlar kendilerini iyi hissederler.

Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücudumuzun belirli bölgelerinden madde alımı sayesinde protein sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

İnsanları zararlı alışkanlıklara yönelik bağışıklık sistemlerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır. Kendilerini hazırlayarak oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı kendilerini korumaktadırlar. Vücudun kontrolü sağlanarak insanlarda nefis terbiyesi olayı gerçekleşiyor. Oruçlu olduğumuz zaman bunlardan uzak durmamızı sağlayacaktır.

Vücudun sıhhatini ve dinlenmesini sağlayarak daha dinç olur.
İnsanlara karşı sabırlı olmayı öğrenir.
Toplum içinde yardımlaşma ve dayanışmayı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz