Okul

Adaptasyon ve Evrim Arasındaki Fark

Yeryüzünde bir çok canlı türü yaşamını sürdürmektedir. Evrim ve adaptasyon geçirerek nesillerinin devamlılığını sağlamaktadır. İkisinin birbirlerinden farklı olduğu ve arasındaki ne tür farklılıklar olduğunu anlatacağız.

Canlılar yaşadıkları ortama uyum sağlamak için geçirdikleri kalıtsal değişimlere “adaptasyon” denir. Canlılar yaşadığı yere uyum sağlamak adına çeşitli fiziksel, fizyolojik ve davranışsal değişiklik gösterirler.

Canlılar yaşamlarını sürdürürken kuşaktan kuşağa kalıtsal özelliklerini aktarırlar. Her kuşaktan bir farklı kuşağa aktarılan kalıtsal genlerin en son nesildeki canlı türünde özelliklerinin daha farklı olmasına “evrim” denir. Tüm canlı türlerinde evrim görülmektedir. Bazen onlarca bazen de binlerce yıl sürebilmektedir. Kalıtsal olarak özelliklerinde değişime uğramış bu canlılar yaşamsal özelliklerini devam ettirirler. Evrim olayında bir çok canlının nasıl hareket ettiğini ve gelişme gösterdiğini anlatır.

Adaptasyonda canlılar bulundukları ortama uyum sağlayarak yaşamlarını devam ettirmek için değişime uğrarken, evrim de canlıların kalıtsal özellikleri sonraki nesillere aktarılırken meydana gelen değişimlerdir. Evrim süreci devamlılık arz ederken adaptasyon da uyum sağlayana kadar devamlılık gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu