Okul

Afrika gibi Ülkeler Neden Gelişmemiştir

Sanayi devrimi gibi çeşitli gelişmelerden sonra gelişmiş olan ülkeler hammadde arayışı içindeydi, gelişmemiş olan ülkeler kullanabilecekleri önemli noktalara denk geliyordu. Bunlardan birisi Afrika kıtasında olan ülkeler oldu. Sömürge arayışlarında önemli konumda olması yer altı madenleri ve insan gücünü çok az maliyetle sağlayabiliyor oldular. Gelişmesi tarih boyunca önlenerek sömürge altına alındı. 15. yüzyılda köle ticaretinin merkezi olup zamanla sömürge altında kalması ekonomik olarak kalkınmasını önlemiştir. İngilizlerin deyimlerinden “Afrika’ya hücum” Afrika’daki sömürgeciliği anlatıyor.

Afrika köle kaynağı ve hammadde kaynağı olarak görülerek sömürgecilik başladı. Afrika’da büyük bir kısmı sömürge kontrolüne girmesi kısa zamanda yayılarak bütünü ile etkilemiştir. İnsanlar karın tokluğuna çalıştığı gibi elindeki mahsulleri de bu şekilde piyasa sürmektedir.

Araplarda aynı şekilde Afrika’nın bir kısmını sömürge altına alınmıştır. Burjuva sınıfı kendisini yükseltmek için halkını sömürge altına almıştır.

Bölge denize kıyı olması balıkçılığın gelişmesin sağlamıştır. Zamanla yaşanan savaşlardan dolayı insanlar balıkçılık yapamadıklarından dolayı deniz korsanlığına yönelmiştir. Somalili korsanlar tarafından tarihte sömürgecilik kendisini gösterdi.

Günümüzde Afrika kıtasındaki ülkelerde açlık, sefalet, yoksulluk baş göstermektedir. Birleşmiş Milletler gibi uluslararası milletler tarafından sağlık, gıda, içme suyu gibi ihtiyaçlar sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu