Okul

Pir Sultan Abdal Kimdir

Pir Sultan Abdal, 16. yüzyılda yaşamış olan halk ozanıdır. Pir Sultan alevi kökenli olduğu tarihimizde Osmanlı İmparatorluğunda dahi belirtilmiştir. Alevilere yönelik kutlama ve etkinlikler yapıldığı zaman Pir Sultan Abdal’ın eserlerine yer veriliyordu. Hayatı boyunca ozanlık yaparak, şiirler yazıp kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlamıştır. Pir Sultan alevi toplumunun kahramanı ve yedi ulu ozanlarından birisidir.

Şiirlerinde Allah, İslamiyet, Hz. Muhammed, On iki imam ve Ehl-i Beyt konularını işleyerek anlatmaktadır. Ders verici eserleri ile insanların davranışlarına yol göstermiştir. Alevilik dinine mensup birisi olarak yaşamını sürdürdü. Şiirlerini daha çok ilahiler tarzında dile getirdi. Halk söylentilerinde Sivas’ta, Yıldızeli ilçesinde Banaz köyünde doğmuş ve burada yaşamını sürdürdü. Şiirlerinde ilahi konulara yer vererek yaşamını devam ettirdi. İki evladının yaşamının vefat etmesi sonucunda acılar içinde bulundu, kendisini şiirlere verdi. Alevi şair olan Pir Sultan Abdal, alevi geleneklerinde şiir ve sözlerine yer verilmiştir. Tekke ve Tasavvuf ile sınırlı kalmayarak halka hitap edecek şekilde sözlere de yer verdi.

Alevi-Beştaşi tarikatına bağlı olan Pir Sultan Abdal, lider ve devlet başkanı olarak görüldü. Anadolu halkını, Osman Devletine karşı ayaklanmaya teşvik etmesi nedeni ile Sivas Valisi Hızır Paşa emri ile tutuklanmıştır. Pir Sultanın yolundan dönmeyeceğini belirtmesi sonucunda, asılma emri verilerek asılmıştır. Ölüm tarihi bilinmemekte olup Alevilerin hayatı için oldukça önemli olmaktadır. Asıldığı ve gömüldüğü yer belirtilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu