Okul

Ağaçlar ve Bitki Olmasaydı Ne Olurdu

Bitkiler olmadan hayvanlar ve insanlar olmazdı. Dünya üzerinde canlı yaşamına rastlanmayacağının en büyük kanıtı olurdu. Oksijen üretimi için bitkilere ve ağaçlara ihtiyaç duyarız. Belli bir azot ve oksijen döngüsünün gerekliliği bitkiler sayesinde olur. Hayvanlarda, insanlarda, bitkilerde solunum ihtiyacı duyarlar.

Bitkiler canlılar için besin kaynağıdır. Canlıların karbonhidrat ve protein ihtiyaçlarının önemli kısmını bitkilerden karşılamaktadır. Yaşamak için beslenme ihtiyacı duyan bitkiler yaşamlarını bu sayesinde devam ettirmektedir. Bitkileri kullanarak canlılar gerekli ihtiyaçlarını karşılar olmuştur.

Bitkiler sayesinde buğday, arpa, yulaf, pirinç, mısır, nohut, lahana, domates, biber, salatalık gibi bir çok ürün elde edilir. Bitkiler her açıdan ihtiyacımızı karşılayacağını görmekteyiz. Bunlar olmasaydı sağlıklı yaşam sürdüremediğimiz gibi besin bulamadığımızdan dolayı hastalanırız. Hayatımızın her alanında karşılaştığımız çeşitli unsurlardan birisidir.

Doğamız olmadığı gibi huzur bulamazdık. Yoğun şehir hayatı kendimizi sıkışmış hissetmemize neden olur. Sıkıntılar artarak rahatlayamayız, havamız kirlenir yaşamak çok daha zor hale gelirdi. Güzel yaşam için ormanlara sahip çıkmalı, kendimizi huzurlu ve rahat hissetmeliyiz. Geleceğimiz için kendimizi koruduğumuz gibi çocuklarımıza miras bırakabiliriz. Ormanların ve bitkilerin olmadığı bir dünyada kimse yaşamak istemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu