Okul

Şehir Planlamalarında Nelere Önem Vermeliyiz

Şehir planlanması doğru şekilde yapıldığında yapılar daha sağlam, düzenli, alt yapı sorunsuz ve daha bir çok sorunun çözülmesini sağlar.

Günümüzde kentsel dönüşüm adı altında İstanbul ilinde değişimler yapılmaktadır. Yapılar yıkılarak depreme, yangına, alt yapı, ulaşım, ara sokaklar, bisiklet yolları, yürüyüş yerleri, tramvay, metro gibi alanların daha verimli olmasını sağlamaktadır. Deprem kuşağının üstünde olan İstanbul için yapılan kentsel dönüşüm daha sağlam yapıların yapılmasında önayak olmuştur. Şehir planlanması mühendisler tarafından çeşitli etkenler vardır.

Şehir planlanmasında önem verilmesi gerekenler şöyle; geniş yollar, ara sokaklar, alt yapı sorunlarına neden olmaması, yağmur ve sel baskınlarına karşı suyun yönünü kesmeyecek düzenlemeler, geniş kanalizasyonlar, çocuklar için oyun planları, bisiklet yolları, geniş kaldırımlar olmalıdır. Yeşillik alanlar imkanlar el verdiği sürece yapılarak insanların daha büyük alanlardan faydalanması mümkün olabilir. İş hayatı dışında dinlenme tesislerine giderek çayını kahvesini içerek günün yorgunluğunu üzerinden atmaları gerekmektedir.

Yanlış şehir planlanmasında depremden dolayı yıkımlar meydana gelerek yollar kapanır. Yardım ulaşmaması insanların umutlarına kaybetmelerine neden olur. Bugün bir itfaiye veya ambulans dar sokaklardan dolayı acil çağrılara zamanında yetişememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu