Okul

Ağaçsız Memleket Duvaksız Geline Benzer Atasözünün Anlamı

Ağaçlar ülkelerin sahip oldukları en önemli servetleri olup onları koruyup, muhafaza etmeleri gerekmektedir. Yüzlerce yılda sahip oldukları ağaçlara zarar verip, onlar olmadan adeta duvaksız genç kızlara benzetilir. Genç kızların hayalleridir duvak giyerek gelin olmak, vatan topraklarının da en değerlisi ise ağaçlar olmaktadır.

Atalarımız ağaçsız memleket duvaksız geline benzer sözünde ağaçların olmadığı ülkelerde yaşamın olmayacağı gibi değeri kalmaz. Ülkemizin değerleri bizim değerlerimiz olup gelecek nesillere aktarmalıyız. Ağaçlar bir araya gelerek ormanları oluşturarak ülkemizin akciğerleridir. Rahat nefes alıp verebiliyorsak eğer bunları ağaçlara borçlu olduğumuzu mutlaka bilmeliyiz. Ormanlar gelecektir, vatanımızı her şekilde korudukları gibi gelecek nesillere bırakabileceğimiz en doğal miraslarımızdan birisi ormanlar olduğunu bilmeliyiz. Bırakılan ağaçlar nesiller boyu aktarılarak yaşanabilir bir dünya oluşturur.

Ormanlar aslında geleceğimiz olarak bizlere yol gösterendir. Kendimizi huzurlu hissettiğimiz, iş yaşamının stresini attığımız, bizleri çeşitli doğal afetlerden koruyanlar aslında ağaçlarımızdır. Atalarımız ağaçları korumamız gerektiğini vurgulamak adına “ağaçsız memleket duvaksız geline benzer” benzetmesini yaparak bizlere anlatmak istemişlerdir. Bizde yaşamımız boyunca değerlerimizi bilerek devamlı korumamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu