Dini Bilgiler

Saç ve Tırnak Kestirmek Orucu Bozar mı?

Oruç tutarken hatalara düşerek orucumuzun bozularak kaza etmek istemediğimizden dolayı doğru şekilde ibadetimizi yerine getirmek isteriz. Oruç tuttuğumuz zaman sıkça sorulan suallerden birisi ise saç ve tırnak kestirmenin orucumuzu bozup bozmayacağı olmuştur. Manevi olarak kişisel temizliğimiz oldukça önemli olmaktadır. Oruçlu olduğumu zaman elbette kişisel temizliklerimizi yaparak temizlenmemiz gerekmektedir. İslam dininde temizlik önemli olduğu gibi bunlara dikkat edilmelidir.

Tırnaklarımız vücudumuz için önemli olup parmaklarımızın uçlarını korumaktadır. Bundan dolayı tırnak bakımı yapılmalı ve aralarına kirlerin girmesi önlenmesi gerekmektedir. Kirliliğin önlenmesi sayesinde sıkıntı yaşanmasının önüne geçilebilmektedir.

Ramazan ayında saç, sakal, tırnak kesmek ve vücut temizliğimizin yapılması orucumuzu hiçbir şekilde bozmayacağını bilmemiz gerekmektedir. Oruçlu olduğumuz zaman kişisel bakımımızı yapmamızın herhangi bir sakıncası yoktur.

Orucu bozan durumlar bir şeyler yemek, içmek, vücuda bir şeyler almak olmaktadır. Damardan veya burundan herhangi bir şekilde vücudumuzda çeşitli yiyecek ve içeceklerin girmemesine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu