Okul

Engellilerin Trafikte Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri

Ülkemizde 10 milyona yakın kişi engelli olmasın onların sorunlarını görmezlikten gelemeyeceğimizi gösteriyor. Anlamak için yada yardım eli uzatacağımız zaman engelli olduğumuz zaman olmamalıdır. Bizde bir birey olarak başımıza geleceklerini henüz bilemeyiz. Olabilecekler karşısında dikkatli olmamız şarttır. Trafikte engelliler oldukça sıkıntılı zamanlar geçirmektedir.

Güvenlik önlemleri alınmamış olan alt yapı çalışmaları. Engelliler için farkında olmadan ölüme davetiyedir. Bunları belirlenerek gerekli alanlar kapatılması gerekir.

Taşıtlarda engelli basamaklarının bulunmaması. Toplu taşıma araçları engellilere yönelik hazırlanarak öyle hizmet vermelidir.

Küçük harflerle yazılan toplu taşıma araçları. Araçlardaki yazıların boyutları standart duruma getirilerek görmeleri kolaylaştırılmalı.

Dar kapılar. Engelliler için uygun standarda getirilen kapılar kullanılmalıdır.

Toplu taşıma araçlarında engelli oturakları. Araçlarda engellilere özel açılır koltuklar yapılmalıdır.

Bozuk kaldırımlar. İl ve ilçe belediye başkanları tarafından belirlenerek gerekli olan alt yapı çalışmaları yapılıp engellilere kolaylık sağlanmalı.

Yaya yollarına izinsiz getirilen işgalciler. (büfe, bilet, gişe, reklam panosu) Kaldırılmalı ve engellilerin rahatlıkla kullanabilecekleri kaldırımlar hazırlanmalı.

İnsanların engellilere karşı hoşgörülü davranmaması. Sosyal etkinlik adı altında yapılacak açıklamalarda hepimizin engelli adayı olduğumuz belirtilerek onlara hoşgörülü davranılması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu