Okul

Ahirete İnanmak İnsan Hayatını Nasıl Etkiler

Ahiret hayatı, insanın öldükten sonra yaptığı iyilik ve kötülüklerin amel defterine göre hesaplanarak cennete mi cehenneme mi gideceğini gösterir. İnsanlar dini inançlarına göre inanırlar ya da inanmayabilirler. Oysa ki ahiret inançtan gelmektedir. Dinlerde ahiret hayatı öğretilir. Tanrının kendilerine verdiği emir ve yasakları doğrultusunda insanın davranışları belirler. Yasak olanların yapılması ahiret hayatının kötü geçeceğini işaret etmektedir. İyilik yapmak, emirleri yerine getirenler için güzellikler müjdelenir.

Ahiret hayatına inananlar ölümden sonraki hayata inanmış olurlar. Ruhun bedenden çıkarak sonsuz yaşama geçiş yapacağına inanır. Bugün yaptıklarımız kendi hayatımıza dair bilgilere yer vermektedir. Ahiret hayatına inanan kişiler mutlu ve huzurlu insanlardır. Yaşamın kendisine ne getireceğini bilir ve kabullenir.

Allah’ın emir ve yasaklarınca hareket eden insanlar o dinin temel özelliklerini kabul etmiş sayılır. Kötülüklerden arınmaları toplumsal olarak barışı sağlar. Kimse kimseye kötülük yapmayacağı gibi toplumsal ilişki daha da kuvvetlenir. İnsanlar anlaşmalar yapar, zulümlerin önüne geçilir hatta adalete dahi ihtiyaç duyulmaz. Ancak kendisini dünya hayatına adayan insanlar bu durumlardan faydalanamazlar. Kendilerini başkalarının hakkına girerek zengin etme çabasında olmaları hep sorunlar getirir. Toplumsal olarak belli bir yere ulaşmaları için barışçıl olmak gerekir. Ahiret hayatı insanların yaşamlarını şekillendirir. Bugün insanlar birbirlerine zarar vermiyorsa adalet ve ahiret hayatındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu