Okul

Emaneti Korumak Neden Önemlidir

Emanet, bir eşyanın sonra geri almak şartıyla bir başkasına bırakılmasıdır. Emanet güven tazeler, insanlar arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir. Emanet edilen eşyanın aynı şekilde ve zamanında teslim edilmesi gerekir. Güven kazanıldığı takdirde daha sonra tekrardan emanet alınır ve verilebilir. Kurulan bağ sayesinde insanlar daha farklı konularda da birbirlerine güvenmeye başlar. Güven insanları geliştirir, öğretir ve yol gösterir.

İslam dininde emaneti korumak önemlidir. Zarar görmemesi adına elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Aldığımız emanetler bize olan güvenleridir. Teslim edilen güvenlere ihanet etmeden zamanı geldiğinde geri verilmeli. Emaneti korumamak ona ihanet etmek güvenimize ihanet etmektir. İnsanların güven duyguları suiistimal edilerek ilişkilerin tekrar gözden geçirilmesine sebep olur. Kendi eşyasından daha iyi bakmalı, kaybolsa dahi yenisi yerine koyularak izah edilmeli. Emanete sahip çıkamayacaksak eğer almamalıyız. Karşı tarafın güvenine verilecek zarar insan içinde hayal kırıklığı olur.

Güvenilen kişiye bırakılan geçici eşyaya sahip çıkılmalı. Emanetin alınmasıyla görev ve yükümlülük alınır. Başkasının koruması için bıraktığı eşyaya sahip çıkımalı.

Peygamber Efendimiz buyuruyor: “Bir kimse bir kardeşine bir şey anlatır da o sırada sağa-sola bakınırsa, söylenen o söz artık bir emanettir.”

Söylenen bir sözde emanet sayılır. Verilen sırra sahip çıkılmalı, onu başkası ile paylaşmamalıyız. Bu söz sana emanettir, başkasına sakın anlatma, kimse duymasın demiş olmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu