Okul

Ailenin Birey ve Toplum Açısından Önemi

Yarınlarımız, geleceğimiz çocuklarımızın eğitimleri ilk olarak ailede başlar. Aile ortamında sağlıklı bir şekilde büyüyen birey şefkatli, sıcak ve sorumluluk sahibi daha olumlu düşüncelere sahibidirler. Aileden alacakları bilgi ve değerler topluma faydalı bireyler haline gelmesinde yardımcı olur.

Sevgi ile büyümüş bir birey çevresindeki bireylere de sevgi dolu olacak ve onlara da bunu aşılayacaktır. Sevgi dolu birey mutludur, etrafına da mutluluk saçar. Mutlu olan birey üretkendir, birbirlerinin mutluluğu için sorumluluk duyar. Sorumluluk duyan birey birbirlerinin açıklarını aramak yerine açık tamamlayıcı uygun bir iletişim kurar. Sorumluluk sahibi birey ortak kararlar alınmasını sağlar. Hak ve görevler adil olarak paylaştırılır. Toplumdaki davranışların belirlenmesinde aile içinde aldığı eğitim önemlidir. İyi bir eğitim alan ailenin çocuklarına vereceği güzel ahlak sayesinde başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenirler.

Özgüvenli ve kişilik sahibidirler. Yeni nesillerin yetiştirilmesinde de olumlu rol oynarlar. Gelecek nesillerin de sağlıklı olmaları hep ileriye yönelik olumlu sonuçları beraberinde getirir. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı ailelerin olması kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu