Okul

Amerika Hakkında Bilgi

Amerika, rüyalar ülkesi olarak bilinmektedir. Korkakların cesur olduğu, fakirlerin ise zengin olabileceği fırsatlar dünyasıdır. İnsanların ayaklarının üstüne bastıkları ülke olduğundan hayatları fırsatlarla doludur. Büyük kıtalara sahip olduğu gibi özgürlükler ülkesi olarakta bilinmektedir. Kuzey ve Güney olmak üzere Amerika ikiye ayrılmıştır.

Dünya üzerindeki önemli kıtalardan birisine sahiptir. Ormanları, çölleri, dağları, geniş düzlükleri, verimli ovaları ile dünya ülkelerinden birisi sayılmaktadır. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus bulunmaktadır. Çevresinde küçük adalara sahiptir.

Keşfi tarihte 12 Ekim 1492 yılında Kristof Kolomb Amerika Kıtasını keşfetmesi ile olmuştur. İngilizler 1607 yılında Virgina’ya yerleşerek koloniler halinde çoğalmışlardır.

Ekonomik fırsatlar, din, siyasi özgürlükler olması insanlık için oldukça cazip görülmüştür. Amerika kıtasına her geçen zaman yeni insanlar gelerek yerleşmeye başlamışlardır. Tarihte 1880-1914 yılları arasında aldığı göç milyonlarca kişinin yaşamasına neden olmuştur. Avrupalıların yerleşmesi ile dünyanın dört bir yanından insanlar göç başlatmıştır. O dönemlerde yerlileri olan Kızılderililer ise zaman içinde azalarak az sayıda kalmışlardır.

Tarihinde dönüm noktalarından birsi Abraham Lincoln tarafından 1863 yılında köleleri azad etmesi ile oldu. Azad edilme Bildirisi ile insanlar özgürlüklerine kavuştular. Günümüzde Amerika’nı nüfusunun yüzde 12’lik kısmını eski köleler oluşturmaktadır. Afrikalıların gelmesi ile tarihte Amerika’da yaşayan zencilerin nüfusu artış göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu