Okul

Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözünün Anlamı

Paramız olsa dahi tutumlu davranarak hareket etmeliyiz. Alışveriş yapmaya gittiğimiz zaman paramızı bitirene kadar harcayarak israf etmemeliyiz. İsraftan kaçınarak paramızı yastık altına veya bir köşeye koyarak biriktirme yolunda ilerlemeliyiz. Gün geldiğinde tasarruf yapmayarak harcadığımız paraya ihtiyaç duymamız kaçınılmazdır. İnsanın başına ne zaman ne geleceği bilmeden hareket etmekten kaçınmamalıyız. Günlük 3-5 TL kenara koyarak geleceğimiz için büyük yatırım yapabiliriz

Atalarımızda böyle zamanları yaşadığından dolayı “ak akçe kara gün içindir” sözünden de bize anlatmak istedikleri olmuştur. Paramızı zar zor helal yollarla kazandığımız gibi onları korumalıyız. Elimizdeki değerlerini bilerek korumaktan sakınmamalıyız. Her gün biriktireceğiz ve gereksi yere harcadığımız para ilerleyen zamanlarda ihtiyacımız olduğunda lazım olacaktır. Paramıza sahip çıkmak ve korumak hepimiz için oldukça önemlidir.

Her paranın elbet bir yeri vardır. Bugün ne kadar tasarruflu olursak gelecekte de o kadar tasarruf yaparız. Bizden sonrakilere yapacağımız yatırımlar değer kazanacaktır. Kendimizi bildiğimiz sürece lüzumsuz harcamalardan sakınmış oluruz. Har vurup harman savurmaktan mutlaka kaçınmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu