OkulSorular Cevaplar

Güneş Enerjisini Neden Kullanmalıyız

Çevremizde temiz enerji kaynaklarından yeterince faydalanmamaktayız. Bunların başında güneş enerjisi gelip sonsuz bir enerjiye sahiptir. Günümüzde kullanılan çeşitli santraller beraberinde sorunlar getirmektedir. Atmosferdeki karbondioksit oranının artması sonucunda sera etkisinden küresel ısınma meydana gelmektedir.

Yenilebilir enerji kaynağı olmasından dolayı bir çok alanda kendisinden faydalanılabilir. Çevre dostu olduğu gibi zararlarından korunmaktadır. Güneş enerjisi sonsuz bir güce sahip olarak solarlar sayesinde enerji emilimi sağlanabilir.

Güneş enerjisinin önemi
Tükenmeyen ve temiz enerji kaynağı,
Bol miktarda bulunması,
Dışa bağımlılık olmaması,
Kurum maliyeti hariç ucuz enerji kaynağı,
Nakliye problemi,
Ücretsiz enerji kaynağı olması.

Güneş enerjisinden faydalanılmamasının sebeplerinin başında yer geliyor. Güneş ışınları yazın ve kışın dik açıdan gelmesi gerekmektedir. Düz bir arazi olduğu gibi yıl boyunca güneş ışınları düşmesi gerekmektedir. Ülkemizde engebeli arazilerin çok olmasından dolayı yeterince talep bulunmamaktadır.

Temiz enerji kaynağı olup ülkemizde trafik işaretleri, lambaları, levhaları gibi çeşitli alanlardan kullanmaktan ileriye gitmiyoruz. Büyük güneş santrallerinin kurulması için ülkemiz uygun olmamaktadır. Sağlanacak enerji ile birlikte kış aylarında güneş enerjisi elde edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu