Okul

Ak Akçe Kara Gün İçindir Kompozisyon

Yaşamımızı kazanmak için alnımızın akıyla bir işe girer gelir elde ederiz. Çok çalışarak daha çok para kazanırız giderlerimiz olur onları karşılarız. Alın teri dökerek kazandığımız paradan üç beş kuruş kenara atarız. Gün gelir lazım olursa ele muhtaç olmayarak ihtiyacımızı karşılamak için çabalarız. Kimi insanlar büyük mevkilerde olsa dahi alın teriyle kazanılmış paranın hayrı hiç birinde yoktur.

Çalışarak alın terimizin karşılığını alıp kenara para koyarız. Yastık altında biriktirdiğimiz her kuruş kötü günümüzde bizi rahatlığa ulaştıracaktır. Babalar ailenin geçiminden sorumludur. Gün geldiğinde işsiz kaldıklarında yine ailenin ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Eli ayağı tutuyorken çalışarak birikim yapmaları gerekmektedir. Karşımıza neler çıkacağını bilerek hareket etmeliyiz. Başımıza gelebilecek her türlü olayda dara düşmemeliyiz. Ele muhtaç olduğumuzda maddi, manevi ve psikolojik olarak yıkıma geçiş yaparız. Aile ekonomisi daima güçlü olmalı ki aile bağlarında zayıflamasın. Kazanılan ak akçe kara gün için kenarda tutulmalı. Zorlukların aşılmasındaki en büyük yardımcımız olur.

Hayat inişli çıkışlıdır iyi günler olduğu kadar kötü günlerde gelir. O gün geldiğinde ise hazırlıksız olmamalıyız. Her şeyimizi önceden hazırlayarak zorlukların üstesinden rahatlıkla gelmeliyiz. İyi günlerimizin değerini bildiğimiz kadar kötü günlerimizin de değerini bilmeliyiz. Hazırlıksız kalırsak başımıza gelenler bir değil bin olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu