Okul

Garanti Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

Garanti belgesi tüketicinin hakkını korumak için alınan ürünün belirli bir süre kullanımı içerisinde ortaya çıkabilecek arızalara karşı verilen garantidir. Bu süre satıcı tarafından belirlenir ortalama 1-2-5 yıl olmak üzere tüketiciye garanti verilir. Ürünün kullanımı dahilinde kendiliğinden meydana gelebilecek arızalanmalarda tamir, bakım ve değişimi yapılmak üzere hizmettir. Garanti belgeleri bakanlıktan aldığı onay doğrultusunda verilmektedir. Yetkili servis tarafından imzalanarak garantinin başladığı tarihe dair imza atılır. Aynı zamanda fatura tarihi garanti tarihinin başlangıcını gösterir.

Garanti belgesi satıcı ve tüketici arasında anlaşmazlıkların ortadan kalkmasını sağlar. Aldığınız bir ürünün kullanımdan dolayı bozulması durumunda tamiri yapılır. Gerekli durumlarda iade ve değişim hakkınız doğmaktadır. Garanti belgesi kanunen resmi belge sayılır. Haksızlık durumunda tüketici mahkemeleri ve ticari mahkemeler haksızlığımızı gidermekle yetkilidir.

Garanti belgesinde şunlar yer alır; İmzalı ve kaşeli satıcı, imalatçı ve ithalatçının adresi, fatura, mal cinsi, sayısı, markası, teslim tarihi, garanti ve tamir süresi, kullanım hataları, garanti kapsamına girmeyen durumlar, sorumlu tüketici mahkemeleri, bakanlık izni ve yönetmelikten meydana gelir.

Garanti Belgesi Sorgulama

e-devlet hizmetlerinden birisi internet üzerinden garanti belgenizi sorgulamaktadır. Aldığınız ürünün garantisini öğrenmek istiyorsanız internet üzerinden sorgulamanız mümkündür. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda internet üzerinden sorgulama hizmeti vermektedir. Aşağıdaki adresten garanti belgenizi sorgulayabilirsiniz.

http://e-garanti.gtb.gov.tr/application/HTMLClient/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu