Okul

Osmanlı Devletinde Saray Kaç Bölümden Oluşur

Osmanlı Devletin de saraylar yapılırken üç bölüme ayrılırdı. Eski mimari yapısıyla iç saray, dış saray ve harem üzerine kurulurdu.

Birun (Dış Saray)
Devletin dış hizmetlerinde bulunan kişilere ayrılmış yerdir. Burada en yetkili Sadrazam görev almakta. Alt kademeye göre yüzlerce kişi görev yapabilir. Saray içinde çalışan bir çok kişi dış sarayda yaşamlarını sürdürür. Bunların takibini yapan ise Sadrazam olmaktadır. Dış saray halkı kentte evi olup gün içinde hizmet etmek için saraya gelen kişilerden oluşurdu. Bunlar kalıcı değillerdi geçici süreliğine gelir giderlerdi.

Enderun (İç Saray)
Sarayın iç yaşamının sürdürüldüğü bölümdür. Saray içinde yaşayan hükümdar ve ailesi, ülke işleri ile ilgili hizmet verenler, saray ahalisinin yaşadığı alandır. Hükümdarın vakit geçirdiği ülkesiyle ilgilendiği hizmet verdiği yerdir. Burada şehzadeler eğitilir, kitaplar bulunur, hazine işleri yapılır, hamam ve camiler bulunur. İç saray oldukça geniştir, saray halkının yaşamına elverişlidir. Devlet ile ilgili evraklar, resmi belgeler bulunur.

Harem
Osmanlı Devletinde Hükümdar ve ailesinin kaldığı yere verilen isimdir. Haremde hükümdarın hanımları, sultanlar, hükümdarın annesi bulunur. Haremde kadınlara hizmet eden usta, cariye, kalfalar bulunur. Hükümdarın özel hayatını geçirdiği yerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu