Okul

Akıl ve İradesini Kullanamamak İnsana Neler Kaybettirir?

Akıl ve irade sahibi olmak insana özgü değerdir. İnsana bahşedilen bu özellikler tanrı tarafından kullanılması için vermiştir. İnsan düşünen, karar verebilen canlıdır. Akıl ve irade diğer canlılardan ayırır. İnsan aklını ve iradesini kullanarak seçimler yapar, sorumluluk alır, hayatını idare eder. Toplum içerisinde kendi üzerine düşen görevleri yerine getirmesi için önemlidir.

Akıl ve irade kullanmamak insanın asalak gibi yaşamasına yol açar. Allah’ın bahşettiği bu özellikler insanı insan yapandır. Akıl ve iradenin kullanılmaması başkaları tarafından kontrol edilmeye, güdülmeye ve algı oyunlarına gelmesine neden olur. İnsan düşünen varlık olduğundan sorgulamalı ve sorguladıklarını öğrenmelidir. İnsana has bir özellik olduğundan olaylar karşısında kullanılarak doğru kararlar verilebilir.

Hayatımızı devam ettirebilmek için akla ihtiyaç duyarız. İş hayatına başarı elde edilmesi için aklın doğru kullanılması gerekir. Sorunların aşılabilmesi için aklımız bize yol gösterir. Aklını kullanan insanlar toplumu yönetebilen liderlik özelliklerinden birine sahip olurlar. Hayatlarında birçok başarıyı elde ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu