Okul

Doğal Ortamı Neden Korumalıyız?

Doğa kendini yenileyebilir, üzerinde yaşayan milyarlarca canlı çeşitliliğine rağmen kendisini belli bir düzene oturtabilir. Yenilenebilir özelliğine sahip doğa çevresel faktörlerden korunmalıdır. Biyolojik çeşitlilik dünya üzerinde milyarları bulmaktadır. Doğadaki tüm canlılar çeşitli yollarla birbirine bağlıdır. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için birbirlerinin sahip olduğu özelliklere ihtiyaçları vardır.

Dünyanın dörtte biri kadarı tarım arazi kullanıldığından biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiler. En verimli tarım arazileri en verimli iklim ve biyolojik çeşitliliğin fazla olduğu yerlerde görülür. Yağmur olmasaydı eğer ormanlar olmaz toprakta bitkiler yetişmezdi.

Biyolojik çeşitliliği etkileyen en önemli faktörlerden biri insanlar tarafından aşırı avlanma ve ormanlık alanlara zarar vermektedir. Ormanların zarar görmesi canlıların yaşam alanlarına zarar vermektedir. Doğal ortamın zarar görmesi milyarlara canlının geleceğini tehdit etmektedir. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olmaktadır.

İnsanlar kirletici rolü üstlendiğinden doğa zarar görmektedir. Uzun vadede kirlilik oranı artış gösterdiğinden dolayı endişe yaratır. Ekosistemde canlılar doğal ortamda yaşamaya adapte olmuş kirliliğe karşı savunmaları yoktur. İnsanlar ihtiyaçlarına yönelik doğal ortamı bozmamalı ve ekosistemi korumalıdır. Bugün olmasa yarın biyolojik çeşitlilik azalarak canlı yaşamı da tehlike altına girecektir.

Biyolojik çeşitlilik insanlar içinde değerlidir. Doğa her şeyi insanlara sunduğundan olası zarar görme durumlarında canlılarda etkilenir. Canlılardan elde edilen pamuk ve derilerden kıyafet yaparak yaşamlarına yön verebilirler. Biyolojik çeşitlilikten yararlanarak ilaç üretebilirler. Çeşitliliğin fazlası insanların yaşamı içinde çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu