Okul

Akıl Yaşta Değil Baştadır Atasözünün Anlamı

Atalarımız yaşamları boyunca çeşitli olaylarla karşılaşmış anlamlar çıkartarak özlü sözler söylemişlerdir. Bunlardan biri akış yaşta değil baştadır sözü olmuştur. Geçmişten günümüze kadar değerini koruyan atasözü günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Akıl insanın yaşıyla ölçülmez, yaşadıkları ve öğrendikleri ile kendisini geliştirmesidir. Yaşı büyük diye biri daha akıllı değildir, akıl düşünme işi olduğundan dolayı daha küçük biri daha akıllı olabilir. Aklın hangi insanda bulunacağını bilemezsin. Akıllı biri olsa dahi bir konuda uzmanlaşmış kişi daha akıllıca hareket edebilir. İnsan aldığı bilgi ve yaşadığı tecrübeler doğrultusunda olgunlaşarak kendisini geliştirir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte düşünme yeteneği gelişmez ancak insan kendini eğiterek geliştirebilir. Yaşı küçük olup büyük işler başaran insanlarda vardır. Çevremizde küçük yaşta başarılı olan insanlara şahit oluruz.

Akıl işi düşünmek işidir herkes her konuda düşünebilir. Bilgi sahibi olan insan daha detaylı düşünerek diğerlerinden daha önde olduğunu gösterir. Akıllı insanın yaşını bilmekte mümkün değildir. Bir asır yaşamış insanın dahi düşünemediği şeyler vardır daha pratik zekaya sahip kişi üstünde gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu