Okul

Akla Gelmeyen Başa Gelir Atasözünün Anlamı

Atasözleri yüzyıllar boyunca kullanılarak günümüze kadar ulaşmış özlü sözlerdir. İnsanların benimsediği bu sözler sıklıkla kullanılarak yayılmaya devam etmiştir. Atalarımızın edindiği tecrübeler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Hayatın tecrübeleri insanları çeşitli şekilde etkiler. Atalarımız akla gelmeyen başa gelir sözünü söyleyerek hiç beklenmedik düşünülmedik bir şeyin insanın başına gelipte öğreneceğini ifade etmiştir.

Hayatın ne zaman ne getireceğini bilemeyiz. Ancak neler olduğunu tahmin ederek devam ederiz. Hiç beklenmedik olaylar karşısında insanlar tereddüt içerisinde olur. Olayın başında hiç tahmin edilmeyen şeyler insanları etkiler.

Yakın tanıdığımız birinin şehit olacağını beklemeden televizyonlardan haberini almamızdır. Yıllardır tanıdığımız insanın askerlik vazifesini yaparken çarşı iznine çıkmışken haince saldırıya uğraması. Vatan hainleri tarafından saldırılar sonucunda şehit olan askerlerimiz. Bunların hiç biri yakınımızdaki birisinin aklına gelmez. Hele yıllardır tanıdığımız bir insanın başına böyle bir şey geleceğini tahmin dahi edemeyiz. Ancak başımıza geldiği zaman olayı kavrarız. Uzaktayken hissetmediklerimizi yakına geldiğimizde hisseder yaşarız. Aklımıza gelmeyenin başa geldiğinde ne olduğunu tam olarak anlarız. Yaşamadıkça bir şeyler öğrenmekte mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu