Okul

Albert Einstein Kimdir Kısaca

Albert Einstein, 1879 yılında Almanya doğumlu bilim adamıdır. Babası küçük elektrokimya fabrikasına sahipti ailesi ile birlikte yaşayan meraklı ve yenilikçi bir adamdı. Annesi ev hanımı eğitimli bir ev hanımı olarak görev alıyordu. Riyavetlere göre 4 yaşında konuşmayı çözmüş utangaç yapıya sahip konuşmayı sevmeyen ve kızlarla arası oldukça kötü birisiydi. Okula gitmeyi sevmeyen insanları kısıtladıklarını düşünürdü. Okul hakkında insanların düşüncelerini kısıtladıklarını düşünür, öğretmenleri tarafından tembel lakabı takılmıştır. Geleceğin bilim adamı olacak küçük çocuk aradığı bilgilerin okulda değilde dışarıda olduğunu anlamıştı.

Lise eğitimini 1894 yılında İsviçre’de tamamladı. İsviçre vatandaşı olup Sırp asıllı bir kız ile hayatını birleştirdi. İşinden artan zamanını çağdaş fizik üzerine sürdürmeye devam etmiştir. Max Planck’ın atom teorisi üzerinde durdu anlamaya çalıştı. Brown hareketlerinde daha öncek imsenin görmediklerini görerek teorisini kafasında canlandırdı.Teorisini test ederek doğru olduğunu anlamış oldu. Yaptığı teoriler bilim dünyasında tartışmalara neden oldu 1909 yılında Zurih Üniversite’sinde eğitim görevlisi olarak işe başladı aynı zamanda elinde olan imkanlar artmıştı.

Nobel Fizik Ödülü’ne 1921 yılında talip görülerek kazanmıştır. Görelilik kuramı, kuantum, kozmoloji, istatistiksel mekanik çalışmalar yaparak gelişmesinde büyük katkıda bulundu.

Uzay içinde bağlılık teorisi olan izafiyet üzerinde çalışmalar yaparak tanınmasını sağladı. Uzay’ın yolcuğun solucan delikleri tarafından sağlanabileceğini öne sürmüştür. Bir noktadan diğer bir noktaya en kısa yoldan ulaşmak için kırılmaları düşünüp teori olarak kabul edildi.

Albert Einstein 18 Nisan 1955 yılında Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi vefat etmiştir.

albert einstein
albert einstein

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu