Okul

Alçak Gönüllülük İle İlgili Kompozisyon

Alçak gönüllülük bir meziyetmiş gibi düşünülse de meziyet değil herkes de olması gereken önemli bir duygudur aslında. Öncelikle insan olarak hepimizin eşit doğup, öldüğümüzü düşünecek olursak kimse kimseden üstün değildir felsefesiyle yola çıkan her insanda bulunması gereken bir özelliktir.

Hayatın içerisinde olaylara, olayların getirilerine ve yaşam tarzlarına göre bazı duygularına yenik düşen, kendilerinde güven duygusu eksik olan insanlar kendilerini çok üstün görerek kibirlerine yenik düşerler. Alçak gönüllülüğün tam tersi olan bu durumdaki kişilerle kimse dost, arkadaş kalamaz, diyalogları sağlıklı değildir. Kimse tarafından sevilmezler.

Kurdukları arkadaşlıkları sağlam temellere dayalıdır ve güvenilir kişilerdir. Kişinin sürekli kendisini övmesi karşı tarafı rahatsız eder, itici bir durum olur. Övünülecek bir durum varsa bunu başkalarına bırakmak en doğru olandır. Oysa mütevazi, alçak gönüllü kibirden uzak kişilerle dost olmak, onlarla konuşmak bile kişileri rahatlatır. Dostlukları uzun ömürlü olur çünki kurdukları arkadaşlıkları sağlam temellere dayalı güvenilir kişilerdir. Alçak gönüllü kişiler kendi yeteneklerinin farkındadırlar ama bunu dile getirmekten kaçınırlar, gerek duymazlar, zaten bu yetenekleri görülür ve takdir edilirler. Alçak gönüllü kişiler iyi niyetli toplumda saygı ve sevgi gören kişilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu