Okul

Alcatraz Hapishanesi ve Hikayesi

Filmlere ve hikayelere onu olan efsanevi Alcatraz hapishanesinin hikayesini sizlere anlatacağız.

İlk olarak San Francisco için ordunun kullandığı bir cephanelik olmaktaydı. Askeri üs olarak faaliyetlerini gösterirken 1934 yılında federal hapishane haline getirildi. Azılı mahkumların kaçmasını önlemek için bir araya getirilmiştir. Güvenlik önlemleri her bakımdan en üst düzeyde olmaktaydı. En büyük suçluların hapsedildiği hapishane olarak tanınmıştır. Güvenlik önlemlerinin yanı sıra denizlerle çevrili olması kaçışın mümkün olmadığını göstermektedir.

Hapishane de mahkumlar her bakımdan inceleme altında alınıyor. Numaralandırılarak yedikleri yemekten, yattıkları yatağa ve yazdıkları mektuplardaki kelimelere kadar inceleme yapılmaktaydı. Ülkenin en tehlikeli suçlularının barındırdığı hapishane, kontrollü olarak denetleniyordu.

Ülkenin en ünlü mafya babalarından Al Capone, George Kelly, Alvin Kapris… gibi isimlerinde hapis edildiği yerdir. Söylentilere göre Alcatraz hapishanesindeki mahkumlar üzerinde çeşitli bilimsel deneylerin yapıldığı olmuştur. Denetlemeler doğrultusunda ulaşımları imkansız olan mahkumlardan herhangi bir şekilde haber alınamamaktadır.

Hapishaneden bir çok kaçma girişimi olmuştur ama 5 mahkum bunu başardı. Mahkumlardan haber alınmadığı gibi bir çok kaçmaya çalışan kişiler ise yakalandı, boğuldu veya öldürülmekle suçlandılar. Hapishaneden kaçılması mümkün olmayacak derecede koruma sağlanmaktadır. Dışarıdan çeşitli şekillerde yardım alınması ile kaçmaları mümkün olmaktadır.

Günümüzde filmlere konu olan Alcatraz Hapishanesi kapatılarak insanların turistik olarak ziyaretlerine açılmıştır. Dönemin azılı suçlularının bulunduğu hapishane büyük ilgi görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu