Okul

Alışkanlık İle İlgili Yazı

Alışkanlıklar insan hayatında tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Amerikalı eğitimci olan Horace Mann tarafından alışkanlıklar halata benzetildi. Her gün bir alışkanlığı gerçekleştirmemiz hala ince iplerden dokumamıza benzer. Zamanla kurtulması zor ve zahmetleri durumlara gelerek klinik anlamda tedavi ihtiyacı doğurur. Örneğin sabah kalktığımızda yüzümüzü yıkmamamız bir alışkanlık olacaktır.

Sabah uyandığımızda elimizi yüzümüzü yıkamamız, uykumuzun geldiğinde uyumamız hepsi birer alışkanlıktan ibarettir. Yemek yeme hissimiz gerek olsa vücudumuzun verdiği etki doğrultusunda alışkanlıklarımıza dahil olmaktadır. Kötü alışkanlıklara sahip olmakta insanların belirli bir süreden sonra alışkanlık haline getirmesi durumudur. İyi ve kötü olmak üzere sahip olduklarımız bize fayda sağladığı gibi zararları da oluyor.

Alışkanlıklarım olumlu yönlerini asla gözden kaçırmamız gerekir. Hayatımızdan koparamayacağımız gibi çeşitli alışkanlıklar vardır. Sigara, alkol, tembellik, düzensiz beslenmek gibi alışkanlıklarda hayatımıza zarar verenler olmaktadır. Hepimizin bir düzenli hayatımızın bize getirdiği unsurlar doğrultusunda gerçekleşir. Olumlu ve olumsuz şekilde hayatımıza dahil olurlar, alışkanlıkların kazandırılması aile bireyleri ve arkadaş çevresine bağlı olarak değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu