Okul

Kurşun Kalemin Özellikleri

Kurun kalem içinde grafit gibi iz bırakan madde bulunan ahşap içine yerleştirilmiş olan silindir şeklindeki çubuktur. Kurşun kalemlerin kullanımı tarihte 1565 yılına denk gelmektedir. O zamanlarda kurşun olduğu düşünülen grafitin kalemlerde kullanılmaktaydı. 1779 yılında Cari Wilhelm Scheele grafitin karbonunu kurşun kalemlerin içinde yerleştirebilir oldu.

Kurşun kalem Grafitinden meydana gelir. Günümüzde kurşun kalemin üretimi 1564 yılında İngiltere’de Borrowdale’de görülmüştür. Sertliği ve içerik bakımından kil miktarına bağlı olarak kullanırdı. Sertliğinin ölçümü 1 ile 4 arasında belirlenir. Kurşunkalemin rengi siyahtır. Parçacıkların büyüklüklerine bağlı olarak yazımları farklıdır. Bazı kurşun kalemlerin renkleri daha açık tonlarda olur. kalemler 8B, 7B … 2B, B, HB, 2H …. 10H şeklinde sıralanırlar. Kurşun kalemlerinde ölçüler kağıdın üzerine sürülmesi sonucunda oluşmaktadır.

Kurşun kalemin en önemli özelliği ahşabı veya dışındaki kabı yerine içindeki kurşundur. Kalem alırken her zaman içindeki kurşunun miktarına bakılarak belirlenmesi gerekmektedir.

Kurşun kalem ile yanlış yazılar yazıldığı takdirde bunlar silinerek düzeltilebilir.

Kalemin en iyisi ise kullanıldığı zaman kaybolmayacak şekilde sağlam izler bırakmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu