Okul

Amerika’nın Başkenti Washington D.C

Amerika, hayallerin gerçekleştiği özgürlükler ülkesi. Devlet içinde devlet otoritesine sahip sistemler. Gelişmişlik bakımından dünyanın önde geleni olup “süper güç” adını hakkıyla taşıyan ülkedir. Korkak birisinin delikanlı olacağı, fakirin ise zengin olabileceği bir dünya olduğunu söylenir.

Washington DC, ülkenin yönetiminin sağlandığı noktadır. Sonunda DC kısaltılmışı “District of Columbia” (Kolumbiya Bölgesi) adını taşır. Eyalet değil ve eyalet sınırları içerisinde yer almaz. Federal devlete bağlı bölge olmaktadır. Sınırları içerisinde yönetim merkezi olan Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi, Dünya ülkelerini büyükelçileri burada barınır. Özel statüye sahip olan bölgenin belediye başkanı vardır ama yönetimsel olarak valisi yoktur. Senatör yada bölgenin herhangi bir yere bağlılığı olmamaktadır. Tek başına eşsiz bir yönetim anlayışı Washington federal merkezine bağlı olarak yönetilir.

Nüfus bakımından merkez olması adına yoğunluk yaşanmaktadır. Bölgede şehirleşme üst düzeylerde olmasına bağlı olarak tarımcılık ve hayvancılık gibi faaliyetler çok geri kalmıştır. Çeşitli alanlarda iş lanaları mevcut olup bölgenin en büyük şehirleri Seattle, Spokane ve Tacoma’dır. Nüfus

İklimi
Batı kıyılarında dağlık alanların fazlalığından dolayı ve okyanusun etkisi ile ılıman iklim görülür. İç bölgeleri ve doğu kesimlerde karasal iklim hakimdir. Bölgede dağlık alanlarda sıcaklık yıl boyunca 10 derecenin altındadır. Tarım alanları oldukça az olmaktadır.

Coğrafyası
Sıralı dağların varlığı eyaleti baştan sona sarmaktadır. ABD’nin en uzun nehri Columbia Nehri sınırları içerisindedir. Nehir kıyılarında çeşitli ekonomik çalışmalar ve faaliyetler yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu