Okul

Halüsinasyon Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?

Ruhsal sorunlar yaşayan kişilerde daha çok sinirsel türde hastalıklara bağlı şekilde gerçekleşir. 5 duyu organımızın olmayanı varmış gibi göstererek bizim algılamamıza sebep olur. Halüsinasyon görme genelde kişilerin görme duyusunda yaşanan sinirsel sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Çevresinde canlı ve cansız varlıklar görmeye başlar. Yanıltıcı görüşler kişilerin odaklanmasına engel olur. Rahatsızlık düzenli şekilde tedavi edilmediği durumda, kişilerde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkarak ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

Migren rahatsızlığı toplumsal olarak yaygın hastalıklardandır. Çeşitli olaylara bağlı olarak kendisini gösteren rahatsızlıklardandır. Tıp migren konusunda henüz tedavi bulamadığından dolayı kişilerde ağır bir baş ağrısı gözlemlenir. Migreni olan kişilerin baş ağrısı sırasında çevresinde parlak ışıklar gördükleri bilinmektedir. Bu tür algılamalardan dolayı gözleri sağlıklı şekilde zorlanır. Gözlerinde rahatsızlık olan kişiler gördükleri ışıkları nesnelere ve çeşitli cisimlere benzetme yapması halüsinasyon görmelerine sebep olur. Gerçek olmayan kavramları gerçekmiş gibi görme duyuları etkileyerek insanlara göstermektedir.

Halüsinasyon görme; görme, işitme, koklama ve hissetme gibi duyuların birlikte hareket etmesi sonucunda gerçekleşir. Beyinde yer alan sinirler gönderdikleri verileri doğru şekilde yorumlayamadıklarına bağlı olarak bilinç altında baskın olanların gün yüzüne çıkmasını sağlar. Düşündüklerimiz bir an olsa karşımızda belirerek kendisini gösterir.

Sahra çölünde mahsur kalan insanların güneşin kavurucu etkisine ve susuzluğa bağlı olarak, beyinsel sinyallerin sağlıklı şekilde iletilmemesi durumunda halüsinasyon gördükleri bilinir. Düşünceleri ve görmek istedikleri gün yüzüne çıkarak beynin görme noktasına iletilmesi durumunda, gözlerimizin gördüğü değil beynimizin gösterdiklerini görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu