Okul

Ana Sanayi Nedir

Ana sanayi, ekonominin genelinde önemli yükü ve uyarıcı etkisi olandır; çalışma alanı yaratan, demir-çelik, inşaat, makine yapımı gibi sanayi dallarını da içeren geniş yelpazenin seçilenidir. Dünya geçiminde ortak nokta olan ”ekonomi” çeşitli alanlarla beslenmektedir. Bu alanların içerisinde liman, turizm, eğitim, din, sanayi vb. birçok etkileşimin olduğu ülkeleri etkileyen kendi bulundukları şehrin geçerliliğidir. Üreten toplum, bir adım önde başladığı dünya kaynaklarının merkezindedir; tüketimin bitmeyeceği gibi üretimin yaşayan olacağı önem arz etmektedir.

Kentten şehirleşmeye geçerken ki süreçte kullanılan kaynakların başında sanayi ve sanayileşme hareketi gelmektedir. Çünkü sanayi şehrin merkezi, insanların makineleşen düzende olmazsa olmazı halidir. İnsan doğası gereği beslen, barınan ve çoğalandır. Nitekim makineleşme ve sanayi hareketi de canlılık, kendini yenilemek için başlanan geçim örüntüsüdür.

Ana sanayi ne anlamı geliyor?

Sosyal alanla ekonomi arasında lokomotif görevi, kaynağın ve nitelikli unsurlarındır. Ne var ki “ana sanayi” diyeceğimiz ise o ülkenin yahut şehrin evrensel geçerliliğini sağlayandır. Sanayinin içerisinde ithalat ve ihracatın olduğu yadsınamaz bir gerçektir ve bu gerçeğin getirileri ile kalkınan milletin dünyaca oluşturduğu doğruluk payı hiç bitmeyecek genel-geçerdir.

Ülkemizde Ana Sanayi

Besin(Gıda) Sanayisinde dünyaca önem taşıyan ülkemizde çeşitli şehirlerden çıkartılan doğal bitki fabrikaları vardır. Bunun başlıcalarından biri Rize(Çay), Adana(Pamuk); tütün fabrikaları ile markalaşan Samsun, Bitlis, Adıyaman şehirlerimiz de önde gelmektedir. Maden Sanayisinde de markalaşan ülkemizde Karabük, Ereğli, İskenderun, Kı­rıkkale, Sivas, İzmir demir-çelik alanında ilerlemiştir.

Evrensel Ana Sanayi

Ana sanayinin etkisiyle dünyanın markası haline gelen ülkelerin başında Almanya(Ekonomi Enstitüsü, Otomotiv Endüstrisi), ABD(Otomotiv Endüstrisi), Japonya(Hidroelektrik ve Nükleer Santraller), Çin(Modern Metalürji) gelmektedir. Bu sebeple ülkelerin tarımından sanayisine, kültürel değerinden yaptırımlarına kadar çevrelenen ”ana sanayi” oranın dünyac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu