Okul

Anadolu Kilimleri ve Halıları Hakkında Bilgi

Geleneksel el sanatları ile işlenen halı ve kilimlerin yeri Anadolu topraklardır. El becerilerin geliştiği bölgemizde üretimde annelerimiz, ablalarımız çalışarak görevlerini üstlenirler. Fiziksel olarak ihtiyaçların giderilmesine yönelik çalışmalar yaparlar. Tarihin desen ve figürlerini kendi içinde barındırması kültürel olarak nesiller sonra dahi korunmasıdır. Dini inanç ve yaşamlar doğrultusunda halılara verilecek olan figürler aslan, kaplan, çiçek, dini sembollerden oluşur. Anadolu kilim ve halı motifleri Türk kültürünün en güzel temsilcisi olarak gösterilmektedir.

Halılara uygulanan motifler bölgenin yerlerine göre değişiklik gösterebilir. Türk kültürünün örf ve adetleri konusunda halılara işlenen motifler göze çarpmaktadır. Anadolu kilimlerinin üzerindeki motifler sadece el becerilerini göstermemekle beraber yaşayan insanlara mesaj vermektedir.

Halı ve kilimler genellikle yünden dokunan kısa ve sık tüylü, nakışsız ve nakışlı olarak yaygın, ince ve kalın yünler kullanılarak el becerileri ortaya çıkar. Kullanılan motifler geometrik olup kare, yuvarlak, üçgen gibi şekillere ağırlık verilmektedir. Türk kültürünün devamlılığını sağlayan önemli motifleri kendi içinde barındırmaktadır.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu