Okul

İnsan Hakları İle İlgili Yazı

İnsanlar yaşamlarını doğa kanunlarına göre ve insanlara tanınan haklar doğrultusunda doğa, büyür, yaşar ve ölürler. Ülke, din, dil, renk, cinsiyete bakılmaksızın her insanın temel olarak yaşama hakları vardır ellerinden alınamaz. Hür şekilde doğan insanlar insanca yaşama haklarına sahiptir. İnsan hakları evrensel bildirisinde insan hakları her insana tanınmış ve korunmaktadır.

İnsanlar özgür düşünce haklarına sahip olup başkalarını düşünce ve davranışlarından dolayı gasp etmemek şartıyla haklarını sınırlı çerçeveler içinde korur. Başkalarının haklarına saygı göstermek zorundalar. Her insan insanca yaşamayı, düşünmeyi ve kararlar almayı hak ediyor.

İnsan haklarının değişken olduğu ülkeler olmaktadır. İnsan hakları bildirgesini kabul eden ülkeler genelinde uyum sağlanır ve ardından o ülkenin sunduğu haklar ön plana çıkar. İnsanların dili, dini ve vatandaşı olduğu ülkelerde onları sınırlandıran kurallar olur. Dünya üzerindeki tüm insanlar yaşama, barınma, eğitim, seyahat, düşünme, korunma gibi hakları kendi bünyesinde saklarlar.

Hiçbir insanın hakları ihlal edilemez, ellerinden alınamaz ve gasp edilemez. İnsanların birbirlerine karşı saygı göstermek zorunda olduğunu anlatır. Kişinin sahip olduğu özellikler ayırt etmeksizin göz ardı etmeden adalet ve eşitliğin sağlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu