Okul

Anestezi Nasıl Bulundu ve Tarihçesi

Tıp binlerce yıldır hızla gelişerek her geçen zaman diliminde yeni buluşları tarihe geçiyor. İnsanların, hastalıkların tedavisini bulmak için uzun çabalar vermişlerdir. Ölümcül hastalıklar dahi tedavi edilmesi gerektiğini görerek insanların ölüme terk edilmemesi gerektiğini göstermiştir. Cerrahi müdahale veya farklı yolları tercih ederek zorlukların aşılmasın sağlanmaya çalışılmıştır. Cerrahi olarak müdahaleler yapılırken insanlar inanılmaz acılar çekerdi ve zorlanırlardı. Müdahale etmekten kaçınan doktorlar için uyuşturma veya hissetmemesi adına çalışmalar yürütülmüştür. Hasta tarifsiz acımalar çekmesinden dolayı masalara bağalnır veya kişiler tarafından tutulurdu.

Anestezi insanlık için önemeli buluş olmuştur. Tarihe baktığımızda Amerikalı Dr. Crwford Long tarafından hastaları bayıltmak için eter kullanıldığı biliyoruz. Uzun bir dönem boyunca eter koklatılarak kişilerin bayıldığını fark etti. Eterin bayıltma etkisinin ark etmesi ile ameliyatlarda kullanabileceğini düşünmüştür. İlk anestezi testinden sonra 30 Mart 1842 tarihinde öğrencisinin boynundaki kist için ameliyatı gerçekleştirdi.

Eter’in etkisine bağlı olarak kullandığı yöntemden dolayı halk tarafından büyücü ile suçlandı. Anestezi yöntemini kullanarak acımasız bir şekilde dokuz ameliyat gerçekleştirmiştir. Anestezi tarihinde uzun bir süre kullanıldığı görülmüştür. Tıp alanında araştırma ile anestezinin etkisi değiştirilerek farklılıklaştırılmıştır.

Lokal Anestezi
Dr. Karl Koller, kokainin ağrı eksici ve uyuşturucu etkisini fark etmesi ile meydana gelmiştir. Lokal anestezi olarak kullanabileceğini düşündü ve çalışmalarında sinirsel bölgelerde kullanarak etkisini fark etmiştir. 1885 yılında Dr. William Halstead tarafından kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu