Dini Bilgiler

İslam Dininin İnanç Esasları

İslam dinini inanç esasları bilinmeli ve her Müslüman tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Allah’ın varlığını, birliğini ve tüm nitelikleri topladığı gibi eşi benzeri bulunmadığını gösterir.

Melek: Melekler semavi varlıklardır. Meleklerin Allah’a hizmet etmektedir. Melek inancının olduğu ve kabul edilmesi gerektiğidir.

Kitaplar: İslam dinine göre dört kutsal kitap; Kur’an-ı Kerim, Tevrat, Zebur, İncil olmaktadır.

Peygamberler: Allah’ın yeryüzündeki elçileri kabul edilmektedir. İnsanlığa dini, yasakları ve emirleri iletmek için görevlendirilmişlerdir. İlk Peygamber Hz. Adem, son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) olmaktadır.

Ahiret: Ölümden sonraki sonsuz yaşamdır. Allah içinde yaşadığımız dünyayı gösteren durumdur. Dünya üzerinde hiçbir canlının kalmayacağı, her canlının ölümü tadacağıdır. Allah’ın takdir ettiği günde canlı ve cansız bütün varlıklar yok olacaktır. Yerler gökler parçalanarak alemler yok olacaktır. Kutsal kitabımızda kıyamet olarak bahsedilmektedir.

Kader: Her canlının kaderi vardır ve belirlenmiştir. Hiçbir zaman değişmeyeceği gibi herkesin kaderini yaşayacak olmasıdır. Ezelden beri insan başına yi ve kötü meydana gelebilecek bütün hadislerin Allah katında bilinmesi ve yaratılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu