Okul

Arkadaşlarımıza Nasıl Davranmalıyız

Arkadaşlarımız bizim hayattaki en iyi dostlarımızdır. Arkadaş edinirken huyu suyu olarak bize benzeyen bizi mutlu eden insanları tercih ederiz. Dertlerimizi, sıkıntılarımızı, sorunlarımızı her zaman arkadaşlarımız ile paylaşırız. Sevgi ile yaklaştığımızda sorunların üstesinden kolaylıkla geliriz. Bize destek olan arkadaşlarımız olduğu müddetçe manevi olarak rahatlığa ulaşırız.

Arkadaşlarımızın varlığı bize güç verir, cesaret verir, huzur verir. Bir arkadaş sahibi kimse dertlerini, sorunlarını, sıkıntılarını kolaylıkla paylaşabilir. Arkadaşlarımıza her zaman güler yüzlü cana yakın davranmalıyız. Suizan etmemeli ve sevgi ile yaklaşılmalıdır. Sevmediklerini bildiğimiz bir konu hakkında baskı uygulamamalıyız. Ortak aktivite yaparken herkesin görüşleri alınmalı öyle hareket edilmelidir. Birlikte çeşitli paylaşımlarda bulunurken birbirimizin yerine de düşünüp hareket etmeliyiz. Arkadaşlık bağları kurduğumuz andan itibaren tek taraflı değil herkesin yerine düşünüp karar almalıyız. Bizim mutlu olmamız arkadaşımızı mutsuz ediyorsa o zaman kararlarımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekir.

Dayanışma, yardımlaşma, paylaşma, sır saklama, arkasından konuşmama, koruma, sahip çıkma, güven duygusunu aşılamalıyız. Davranışımız ne kadar düzenli olursa bağlarımızda o kadar kuvvetli ve düzenli olur. Arkadaşlıkta dikkat edilmesi hususlar asla kötülük yapmamak, yalandan sakınmak, daima yanında olmak ve destek çıkmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu