Okul

Arnavutluk Nasıl Bir Yerdir?

Arnavutluk, Cumhuriyet ile yönetilen Güneydoğu Avrupa’da sınırları içinde yer alan küçük bir ülkedir. Kuzeyinde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan bulunmaktadır. Avrupa birliğine henüz aday olmayarak aday konumundadır. Avrupa sınırları içerisinde alması hızla gelişmesini sağlamıştır. Kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu Avrupa üzerindeki egemenliği kaybetmesi sonucunda ortaya olmuştur.

Denize kıyı bir konuma sahip olması ekonomik anlamda gelişmelerin iyi olduğu görülmektedir. Nüfusu fazla olmayarak 3 milyon civarındadır. Nüfus bakımından az olması toprak bakımından da yeterlilik göstermektedir. Başkenti Tiran, nüfusun büyük kısmı metropolde bulunmaktadır. orta ve üst düzey ekonomiye sahip olması sektörel olarak hizmet sunmaktadır. Sanayileşe ve tarım alanında gelişmiş ülkelerdendir.

Ülkenin resmi dili Arnavutça olmaktadır. Hint-Avrupa dil ailesinin dalını temsil etmektedir. Günümüzde Arnavut dilinde yazılan bir çok belge bulunmaktadır. Arnavut dili farklı şiveler altında kullanılmaktadır. Alfabesi 36 harften oluşmaktadır.

Arnavutluk bölgesinin yüzde 70’i Müslümanlar geri kalanı hristiyanlardan oluşmaktadır.

Arnavutluk mutfağında zengin Akdeniz ve Balkan mutfakları hakim olmaktadır. Tarihsel olarak sıkı bağ içinde olmaktadır. Yunan, İtalyan ve Osmanlı mutfaklarının izleri görülebilir. Ana öğünleri genelde öğle yemekleridir. Sofralarında salata, domates, taze biber, sebze, zeytin, tuz sıkça kullanılmaktadır.

Gezilecek yerler; national Historical Museum, edhem Bey camii, Mount Dajt, Skandrbeg Square, Skanderbeg Momument, Rozafe kalesi, Albanian riviera, Butrint National Park, Berat Castle, İşkodra Gölü, Lekuresi Castle, drin, Kemal Stafa Stadyumu, TID Tower, Lane, Selman Stermasi Stadium gibi ünlü yerleri mutlaka görülmesi gerekir. Arnavutluk denildiği zaman tarihi ve doğal güzellikleri burada sergilenmektedir.

Kendine özgü para birimi olan “Lek” kullanmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu