Okul

Balıklı Göl Efsanesi Kısaca

Balıklı göl hikayesi Urfa ilinde yaşanmıştır. Rivayetlere göre bir çok hikayesi vardır. Hz. İbrahim ateşe atılır ve ateş suya dönüşür, odunlar balığa dönüşerek o günden beri gölün adı Halil-ür Rahman olmaktadır. Nemrutun kızının ağlaması ile gölün yanında ufak bir göl daha oluşur.

Efsaneye göre dönemin Babil hükümdarına Nemrut deniliyordu. Rüyasında parlak bir yıldız görerek etkilenen hükümdar rüya yorumcularına yorumlatılır. O yıl dünyaya gelecek bir çocuğun hükümdar olacağı söylenir.

Nemrut o dönem böyle bir şeyin olmaması adına çocukların öldürülmesi talimatını verilir. Ülkede yeni doğan çocuklar öldürülür. Bunlardan birisi Hz. İbrahim’dir. Babası haberdar olduğundan dolayı doğum yapması için surların dışında bir yere götürür. Doğan çocuğu burada bırakır. Tekrar geri geldiğinde çocuğunu ceylanın emzirdiğini görür. Hz. İbrahim 10 yaşına geri getirerek evine alır.

Hz. İbrahim putlara karşı mücadele etmesi ile görevlendirilir. Bunun sonucunda Hz. İbrahim Nemrut tarafından ölüm emri verilir. Hz. İbrahim ateşlerin arasına atılır ama ateş suya, odunlar balığa dönüşür ve kurtulur.

Hz. İbrahim’in başından geçen olaylar Urfa ilinde yaşanmıştır. Doğduğu mağara ise günümüzde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Şifalı olduğu düşünülmüştür. Balıklı göl efsanesi geçmişten günümüze bu şekilde taşınmıştır. Koruma altına alarak turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu