Okul

Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı

Birisinin nasıl birisi olduğunu anlamak için onun yaşadığı yeri tanımalısınız. Yaşadığı yer düzenli, derli toplu olması o kişinin tuttuğunu kopardığını gösterir. Hayatı bilen, işinde gücünde olan insanlar düzeni severler. Söz sahibi olmuş kişilerin ev hayatı düzenli olduğu gibi dinlendiği yerde rahattır. İşini bilen, söz sahibi olan kişiler için söylenmiş sözdür.

Dağınık ve kirli odaya sahip olan birisini düşündüğümüzde onların hayatlarında başarısız olduklarını düşünebiliriz. Başarısızlık insanların kaybetmesine, ellerindekinin zarar görmesine neden olur. İki insanı birbiri ile karşılaştırdığımız vakit ikisi arasındaki farkı görürüz. Bir yanda düzenli hayatı olan başarılı insan, diğer yanda dağınık odaya sahip olan başarısız insandır. Herkes yattığı yere önem vermeli, yaşam alanını güzelleştirerek başarıya ulaşması mümkün olmaktadır. Düzen kurulması sıkıntıların önüne geçerek rahata ulaşmalarını sağlamaktadır.

Temiz olmak bize bir şey kaybettirmediği gibi bir çok şey kazandırır. Kirli, paslı insanlardan daha uzakta olup başkalarının bizim temiz, derli toplu hayatımızla tanımalarını sağlamış oluruz. İnsanlara örnek görünerek onların sevgisini ve takdirini kazanırız. İş ortamında dahi bizim yaşamımız patronlarımızın bakış açılarını fazlasıyal etkiler. Her alanda faydasını görürüz, kaybedeceklerimiz olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu