Okul

Atatürk’ün Akıl ve Bilime Verdiği Önem İle İlgili Yazı

Osmanlı Devleti en güçlü olduğu zamanlar akıl ve bilime önem vererek kudretini korumuştur. Zaman içerisinde gücü elinde hisseden padişahlar artık araştırmalara önem vermemiştir. Bununla beraber Osmanlı için cahiliyet dönemi baş göstermiştir. Zaman içerisinde Avrupalı devletler akıl ve bilime alanında önemli gelişmeler göstermiştir. Sanayileşme ile beraber daha da güçlenen Avrupa devletleri söz sahibi olmaya başladı. Osmanlılar bilimden ve akıldan uzaklaşarak sadece dini konulara yönelmeleri yıkımı getirmiştir. Atatürk ileri görüşlü bir lider olarak yaşamında akıl ve bilime verdiği önemi sizlerle paylaşacağız;

İleri görüşlü olan Atatürk, Osmanlı devletinin yaşadığı zorlukları görmüştür. Ulusun çağdaş medeniyetler seviyesinde olması o ülkenin güçlenmesi ve gelişmesinde önemli rol oynadığını bilmekteydi. Türk insanı, dini yanlış yorumlayan kişiler tarafından yanlış yönlendirilmişlerdir. Hurafelerle dolu hayat sürüyor, başlarını topraktan çıkarmadan yaşamlarına devam ediyorlardı. Müslüman biri Allah yolunda hareket eder, ibadetlerini yerine getirerek hizmet eder.

Atatürk de atm olarak Türk milletinin geleceğini düşündü. Bu sebepten dolayı her zaman bilim öncelikleri arasında olmuştur. Kendi araştırmalarının yanı sıra Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun kurulmasında öncülük etmiştir. Türk insanının kendisine yakışır şekilde hareket etmesini istemiştir. Kadınlara verilen haklardan yola çıkılarak öğretmiştir. Araştırma yapan ve öğrenen insanlar daima geleceği aydınlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu