Okul

Bana Eksiksiz Bir Dil Ver Sana Büyük Bir Millet Yaratayım Kompozisyon

Dil, bir milletin en önemli ortak değeridir. İnsanların iletişime geçerek anlaşabilmeleri için gereklidir. Millet özelliğini taşıması için kendi dillerinde konuşmaları gerekir. Aynı dili konuşan insanlar millet oluşturur. Ünlü filozof Konfüçyüs’ün “bana eksiksiz bir dil ver sana büyük bir millet yaratayım” sözüdür.

Dil, toplumu bir arada tutan o millete özellik katan milli değerdir. İnsanlar eğitim, sağlık, ekonomi gibi bir çok alanda dili kullanırlar. Toplumda dil, o toplumun varlığını sürdürerek ileriye taşıyabilmesi için değerlidir. Milli değerlerin başında gelen dile sahip çıkılması gerekmektedir.

Bir dilin bir milletin kaderini değiştirebileceği gerçektir. Farklı milletlerin himayesinde olmalarına rağmen özgürlüklerine kavuşabilir. Kendilerini ait oldukları yerde hissederler. Bu nedenle toplumda yaşayan her birey dillerini doğru ve eksiksiz olarak kullanmaları gerekmektedir. O milletin büyüyüp gelişmesinde kullanılan dilleri önemlidir. Konfüçyüs; bana eksiksiz bir dil ver sana büyük bir millet yaratayım. Sözünü tamamlayarak kendini anlatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu