Okul

Atatürk’ün Milli Kültüre Verdiği Önem Kısaca

Ulusun kurtulması ile ilelebet devamlılığının sağlanması için milli kültüre değer vermiştir. İnsanların oluşturdukları topluluklardan meydana gelen kültürel değerler ülkenin geleceğini gösterir. Milli kültür devletin temelindeki en hassas noktalarda olup bir arada kalmasını sağlar. Unsurları ile beraber yaşayan halkı bir arada tutarak geleceğe taşınmasında yardımcı olur.

Atatürk’ün düşüncelerine göre milli kültürün geleceği gençlerin göstereceği hassasiyette saklı olmasıdır. Gençler benimsemesi ile gelecek nesillere taşıyacağının göstergesi olur. Milli kültürün devamlı yaşatılması ulusumuzun bağımsı ve ülkesine bağlılığının sürdürebilirliliğini gösterir. Her etnik grubu bir araya getiren insanların örf adetleri, gelenekleri, görenekleri olarak meydana gelmesidir. Bir arada olmaları onların geleceklerine ışık tutarak birlikte yaşamalarını öğretir. Farklı kültürler içinde insanlar huzurlu olamadıklarından dolayı alışmaları uzun yıllar sürer. Kendileri gibi ortak kültürün parçaları olan insanlarla millet ve ülkelerini oluşturmuşlardır.

Atatürk her fırsatı milletinin geleceğine yönelik değerlendirmek istemesi ile kültürün yaşatılması için çalışmalarda bulunmuştur. Toplumun tüm fertlerin milli kültüre sahip çıkarak, onları bir arada tutan vazgeçilmez değerlerden oluşması gerektiğidir. Önemli olan kültürel özelliklerin saygı içinde barındırılarak korunmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu