Okul

Atatürk’ün Müziğe Verdiği Önem Kısa Kompozisyon

Atatürk’ün hayatında müziğin önemi hiç bir şeyde olmadığı kadar önemli olmuştu. Müzik dinlemeyi özellikle kendisinin sevdiği bir çok türkü bulunur. Günümüzde dinlediğimiz şarkılardan daha çok eskileri dinlerdi. Cumhuriyetin ilanı olması ile birlikte müziğin modernleşmesine şahit olarak opera gibi batı müzikleri ülkemizde yaygın bir hal almıştır. Müzik etkinliklerine fırsatı oldukça katılarak takip ederdi.

Kendisi için huzur ve mutluluk verdiğini arkadaşları tarafından bilinirdi. Sanatın önemli bir dalı müzik toplumunda duygularını yansıtırdı. Dönemin yaşananları müzik eşliğinde anlatımları farklı olurdu her defasında. Türk milleti sanata çok önem vererek kendisini müzik ilgisine yöneltmiştir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde ozanlar, müzisyenler, türkücüler kendilerini şarkıları ile göstermiştir.

Atatürk müzik hayatına önem vererek çalışmalarını devamlı bu yönde yapmıştır. Müziğin hayat olduğunu belirterek müzikle alakalı bütün konulara dahil olarak fikirlerini belirtmiştir. Müziksiz bir hayat olmadığını düşünüp hayatın neşesi, mutluluğu, üzüntüsü bir gerçeği olarak görerek ülkemizden bir çok kişiyi müzik eğitimi için yurtdışına göndermiştir.

atatürk müzik
atatürk müzik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu