Okul

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir

İstanbul ve Çanakkale boğazı Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan noktadır. Stratejik olarak büyük öneme sahiptir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren 1936 yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalanarak yabancı devletlerin boğazlarda söz sahibi olma durumu oldu. Boğazdan gemiler geçebilir ve Türkiye tarafından taşınan yüklerin kontrolü, ağırlıkları hesaplanarak belli bir ücret talebinde bulunulabilir. Türkiye sınırlarını tehdit eden durumlarda boğazlardan savaşa gemilerinin geçmesini engelleyebilir. Karadeniz’e kıyı olan bütün bölgelerde ülkemizin üstünlüğü gösterilmektedir.

Boğazlar Asya ve Avrupa kıtalarını birbirlerine bağladığı gibi Karadeniz içinde okyanusa açılan kapıdır. Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantıyı sağlaması ticaret ve daha bir çok alanda kullanımı uygundur. Avrupa ülkeleri ile yapılan ilişkilerde boğazların kullanımı önemlidir. Ekonomik açıdan ülkemiz gelir elde ederek kalkınmaktadır. Boğazlar önem taşıdığı gibi kıtalar için sınırda olmaktadır. Marmara denizine açılan kapı ve sonra Çanakkale boğazından bulan deniz yolluna “Türk boğazları” adı verilmiştir.

Türk boğazları harita üzerinden ne kadar önemli konumda oldukları görülmektedir. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Kırım gibi ülkeler deniz yolunu kullanarak ticaret yapmaktadır. Üretilen petrol ve doğalgazın çeşitli noktalara ulaştırılmasında boğazlar önem kazanmıştır. Karadeniz, Hazar Denizi’ne kıyı olan ülkeler için boğazlar oldukça önemlidir. Yıl boyunca boğazlardan geçen gemi sayısı 50 binin üzerinde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu